Hundens Hus team

Personal – det är vi som jobbar på Hundens Hus i Göteborg

Cilla Danielsson

VD / Dog Behaviourist / Lärare

cilla@hundenshus.se

Läs mer

VD, visionär, coach, terapeut, lärare, Hundbeteendeutredare & Dog Behaviourist.
Arbetat med hund sedan 1979.

Egna hundar

Mira, dvärgtax tik, född 2017, utbildad till både Skolhund och Diplomathund
Zowie, MAS, född 2020, som Cilla tränar/tävlar lydnad och specialsök med!

Arbete och utbildning

Läs allt om Cilla här >

Cilla Danielsson, VD & Visionär

 

Mathilda Qvarfordt

Hundinstruktör – beteendeutredare

mathilda@hundenshus.se

Läs mer

Arbete och utbildning

Hundinstruktör-beteendeutredare
Har valp, vardagslydnad, agility, hoopers, aktivering samt privata konsultationer i Kungsbacka

.
Diplomerad hunddagis/hundpensionat föreståndare.
Första hjälpen för hund. Läkemedelshantering för smådjur.
Föräldraledig

Erfarenhet

Djur har alltid legat nära hjärtat men sedan 2017 ligger det mer fokus på hund och hundträning. Vår hund Maja föddes -18 och med henne tränar jag bland annat agility, nosework och vardagslydnad, vi gör det vi tycker är roligt!

Egen hund

Maja, finsk lapphund

Iris Kihlström

Hundinstruktör – beteendeutredare

iris@hundenshus.se

Läs mer

Arbete och utbildning

Hundinstruktör-beteendeutredare
Hundskötare/dagisföreståndare 
-22.
Hundbeteendeutredare folkhögskolan -23. Utbildad instruktör via Hundens Hus 
-25.
Utbildad Hundbeteendeutredare via Hundens Hus -25.
Agilitinstruktör – 25
Har valp, vardagslydnad, agility och beteendekurser  som till exempel hundmöten, stress till fokus och
privata konsultationer.

Erfarenheter

Arbetar på ICA som godisansvarig.
Jag tränar agility, specialsök och vardagslydnad med mina hundar – vi gör helt enkelt sådant vi tycker är roligt!

Egen hund

Pixie – Engelsk setterblandning
Bubs – Rottweiler

Nina Swenning

Hundbeteendeutredare/Lärare

nina@hundenshus.se

Läs mer

Arbete & Utbildning

Hundinstruktör – beteendenutredare
Hundbeteendevetare

Erfarenheter

Mitt liv förändrades när jag köpte min Shetland Sheepdog Love 2015. Han var alltigenom en rädd och ängslig liten krabat. Jag letade efter hundinstruktör och började träna – sen var jag fast. Varför gör hunden som den gör, hur påverkas den av oss, hur når vi varandra i träning, hur kan vi kommunicera och förstå den andres behov, men också hur hunden utvecklas och växer med rätt sorts träning.
Dessa frågor behövde svar och då hamnade jag på hundbeteendevetarutbildningen på Hundens hus, egentligen enbart inledningsvis för eget intresse. Men denna värld gick inte att släppa och därför fortsatte jag till hundinstruktör där jag tog min examen 2019 och sedan hundpsykolog som jag blev klar med 2020.
På fritiden tränar och tävlar jag gärna nosework med min duktiga lilla Love som för övrigt är min ständiga följeslagare. Långa skogspromenader är ett måste för att vi båda ska må bra.

Egen hund

Love – Shetland Sheepdog f. 2015

Pia Myrseth

Hundbeteendeutredare/Lärare

goteborg@hundenshus.se

Läs mer

Arbete & Utbildning

Hundinstruktör-beteendeutredare
Lärare på vissa utbildningar
Håller främst agilitykurser

Erfarenhet

Har varit chef för Hundens Hus Gbg 1999-2024. Arbetar numera med att hålla vissa kurser och någon utbildning.
Har haft hund sedan 1982. Varit aktiv och suttit i styrelsen inom bl a Orust Hundägarförening och Welsh Springer Spanielklubben.
Har uppfödning av Welsh Springer; med ett flertal utställnings & viltspårschampions under Kennel Dagsländans prefix; www.dagslandans.se.
 Har arbetat med hund sedan 1994

Egen hund

Har två Welsh Springer Spaniel; Dagsländans Stina och hennes dotter Malin. 
Tränar och tävlar utställning i första hand samt viltspår och agility.

Cathrine Löfmark

Hundbeteendeutredare / Lärare

cathrine@hundenshus.se

Läs mer

Tel: 0735-33 23 31

Arbete & Utbildning

Kursansvarig Kungsbacka.
Lärare på våra utbildningar samt har kurser i alla kategorier och privata konsultationer.
Hundinstruktör-beteendeutredare
Retriever instruktör – Apportering till vardag och fest
Rallylydnad alla klasser Ida Lindgren Vi2 hundcenter
Interactive Play – Craig Ogilvie
Bästa starten instruktör – No Limits
Bäst med banor instruktör – No Limits

Erfarenheter

Har haft hund sen -85, började med en flat sen blev det ytterligare en flat och därefter en springer spaniel, golden och numera är det labrador som gäller!
 Tycker om att träna samt tävla i bl a jaktapportering, rallylydnad, tävlingslydnad, nosework, spår.

Egen hund

Har två labradorer

Alba född 2020 och Lycke född 2025

 

Valentina Stenhamn

Hundinstruktör – beteendeutredare

valentina@hundenshus.se

Läs mer

Arbete och utbildning
Hundinstruktör – beteendeutredare Diplomerad hundpensionatsföreståndare. arbetat flera år på hunddagis
Har valp, unghund & vardagslydnadskurser samt privata konsultationer.

Erfarenhet

Hundar är min passion, både i vardagen och i yrket. Jag började som hästtjej i unga år, men mitt intresse vandrade vidare och jag landade i hundvärlden, där jag verkligen hittat hem.
 
Idag fokuserar jag på att utveckla både hundar och deras människor, med ett särskilt intresse för de områden där hundens arbete kan göra verklig skillnad. Jag har ett starkt engagemang för spår- och sökarbete, särskilt inom sök- och räddning, specialsök och narkotikasök – områden där hundens unika förmågor verkligen kommer till sin rätt

Egen hund
Håkan – cockerpoo (cockerspaniel + pudel), född juni 2011

Angie – pomeranian, född december 2019

Anette Stenpir

Hundinstruktör – beteendeutredare

anette@hundenshus.se

Läs mer

Arbete och utbildning

Hundinstruktör-beteendeutredare
Rallylydnadsinstruktör, Noseworkinstruktör, Personspårinstruktör.
Har valp-, vardagslydnad-, nose work-, personspår-, rallylydnad- och kantarellurser  samt privata konsultationer.

Erfarenhet

Jag har haft hund sedan barnsben. Jag har jobbat som ingenjör i många år, men till slut insåg att jag vill jobba med något helt annat, mitt stora intresse – hundar. Så jag sa upp mig och utbildade mig inom ”hunderiet” hos Hundens Hus.
Jag tränar nosework, vardagslydnad, personspår och rallylydnad med min hund Belle.

Egen hund

Fransk Bulldogg Belle, en omplaceringshund född -19

Wanja Westerlund

Hundfrisör / Lärare

wanja@hundenshus.se

Läs mer

Arbete och utbildning

Lärare på Hundfrisörutbildningen

Erfarenheter

Har tidigare haft Irländsk röd setter. Jag började ställa ut hund flitigt 1997. Jag har också alltid hållit på mycket med lydnadsträning genom åren. 2005 hade jag min första kull med Irländsk röd setter, idag ligger kennel i vila. Jag har nu sadlat om till Engelska Cocker spaniel som jag ställer ut när tid och möjlighet finns. Annars älskar jag att vara ute i skog och mark med mina hundar.

Egen hund

2 hundar Engelska Cocker Spaniels

Anna Lund

Hundinstruktör

anna@hundenshus.se

Läs mer

Arbete och utbildning

Jag är utbildad lärare och har de senaste åren arbetat på högstadiet i år 7-9.

Hundinstruktör
Rallylydnadsinstruktör Kantarellsöksinstruktör
Arbetat deltid 
med hund sedan 2008.

Har valp-, vardagslydnad-, rally-, spår -och kantarellsökskurser.

Erfarenheter

Är uppvuxen med hund. Min första egna hund var en brun labrador. Eftersom hon var galen som valp och jag inte visste hur jag skulle träna henne, väcktes mitt intresse att lära mig mer om hur hundar fungerar och lär sig. Det blev en uppenbarelse för mig eftersom denna galna valp så småningom blev en helt underbar hund

Egen hund

Min egen hundträning består främst av vardagslydnad, rallylydnad och spår, med mina labbar Lollo och Kicki.

Pernilla Johannesson

Hundfrisör / Lärare

pernilla.j@hundenshus.se

Läs mer

Arbete & utbildning
Lärare på Hundfrisörutbildningen och Skol-, terapi- & besökshundsutbildningen.
Arbetar som Terapihundsförare sedan 2014 i Partille med mina hundar.
Har hundtrim i Torslanda sedan 2008.

Erfarenheter
Har haft hund sedan 1987, mest pudlar i alla storlekar.
Startat upp Torslanda-Öckerö brukshundklubb och suttit med i styrelsen.
Tycker om att träna viltspår och agility.
Tävlat i agility och lydnad.
Har arbetat med hund sedan 1989 som utbildad instruktör i lydnad och agility.

Egen hund
Storpudlarna Paris född 2009 och Noah född 2014 och dvärgpudeln Tesla född 2019.
Hundarna är utställda och tränat agility, lydnad och viltspår.
Storpudlarna är utbildade sociala tjänstehundar och dvärgpudeln är under utbildning.

Linda Björkman

Hundinstruktör – beteendeutredare

linda@hundenshus.se

Läs mer

Arbete och utbildning

Hundinstruktör – beteendeutredare.
Har valp, vardagslydnad, rallylydnad, viltspår, beteendekurser; hundmöten, stress till fokus och privata konsultationer.

Erfarenheter

Jag har växt upp med djur, katter, får, höns, kaniner och hund…har alltid känt ett lugn kring djuren.
Min första hund Columbus var en blandrashund, därefter hade jag två Am. Staffordshireterrier Indra & Eddie. Det var dessa två som väckte upp mitt intresse för träning och tävling. Jag tävlade aktivt med de båda i rallylydnad, lydnad och viltspår. Jag bytte därefter ras till Schapendoes, har totalt haft 3 stycken härliga grabbar! 
Just rallylydnaden brinner jag extra för. Blir färdig rallylydnads domare till våren 2025.

Egen hund

Cazper, Schapendoes, född 2017
Yatzy, MAS, född 2025

Sarah Johansson

Hundinstruktör

 

sarah.j@hundenshus.se

Läs mer

Arbete och utbildning

Hundinstruktör & beteendeutredare
Har valp, vardagslydnad, beteendekurser som till exempel hundmöten, stress till fokus och privata konsultationer.
Pågående utbildning BesökshundsTeam

Erfarenheter

Jag har alltid haft ett stort djurintresse och har till och från hela mitt liv älskat att vara med hundar, hästar och smådjur. Jag har idag cavapoo tiken Sonja som är under utbildning till besökshund Vi tränar nosework och vardagslydnad samt älskar skogs- & havspromenader. Tidigare har jag haft en Cavalier King Charles spaniel som hette Ronja. Intresset att lära mig mer om hundar, deras beteende och träning har vuxit vilket har lett till att jag utbildat mig vidare. Jag är även utbildad professionell coach och har ett stort intresse för människan i samspel med hunden.

Egen hund

Sonja cavapoo född 2021

Maria Sandsten

Läs mer

Arbete och utbildning

Är utbildad hundinstruktör vid Hundens Hus

Erfarenheter

Har alltid tyckt om djur men har haft mest katter. När vi sensommaren 2020 skaffade vår busige valp Buddy så insåg jag snabbt att det här var roligt på en helt annan nivå. Jag och Buddy gillar att träna nosework, jaktapportering, vardagslydnad och tricks.
Det är belönande även för mig att göra detta eftersom jag ser att han mår bra och blir glad av det vi gör tillsammans.

Egen hund

Golden Retriever, Buddy, född 2020

Vill du också jobba med hund?

Hundens Hus ger professionella och certifierade yrkesutbildningar för dig som vill ha en framtid inom hundbranschen. Välkommen!