1999 startades Hundens Hus Göteborg upp på initiativ av Pia Myrseth och tillsammans med Cilla Danielsson. Sju år tidigare hade Cilla startat Hundens Hus Stockholm med kurser för hundägare. Samma år, 1992, började också den första elevkullen att utbilda sig till hundinstruktörer.
Ett stort antal av Sveriges hundpsykologer, hundbeteendevetare/hundtolkar, hunddagispersonal och hundfrisörer har utbildats på Hundens Hus i Göteborg och Stockholm.
Pia går i pension i år och vi har otroligt mycket att tacka henne för❣️ Hundens Hus Göteborg skulle inte vara det framgångsrika kunskapscentrum som det är om det inte vore för Pia ❤️. Som tur är så är flera av hennes medarbetare, instruktörer och lärare, kvar!
Hundens Hus Göteborg fortsätter att värna om hundar och dess ägare och vill se ännu fler yrkesutbildade inom hunderiet. Nu kan du anmäla dig till våra utbildningar för 2025 och vi bjuder på anmälningsavgiften!
Erbjudandet gäller t.o.m den 15/1 2025 och för de utbildningar som är markerade med ”Erbjudande” på hemsidan.
Här kan du läsa mer om våra yrkesutbildningar!
Alla våra grundutbildningar innehåller både fysiska träffar och online material.
OBS!!! Vi har förlängt erbjudandet t.o.m söndagen den 19 januari! Maila Cilla eller ring henne på 073-5431722 så får du en rabattkod som motsvarar anmälningsavgiften.